Sağlık Turizminde 2018 Trendleri ve Dijital Varlığınız

2018 Sağlık Turizmi Trendleri

Bildiğiniz gibi Sağlık Turizmi Türkiye’de giderek artan bir trend. Bunda birçok etken var. Bunlardan bazıları;

 • Uygun maliyetle tedavi: Özellikle estetik, her tür estetik operasyonlar en çok bu nedene dayanmaktadır. Saç ekimi ve estetiği, yüz estetikleri, vücut estetikleri hatta boy uzatmak bile artık talep gören bir sağlık turizmi biçimi.
  Google aramalarına baktığımız zaman 2017 yılında örneğin saç ekimi ile ilgili aramaların %20’sine yakını doğrudan maliyet odaklı. Üstelikte bazı ülkelerin adı verilerek, oralarda maliyetin uygun olduğunu bilen hastaların yaptığı aramalar çıkarılsa bile.
 • Sağlık Turizmi Estetik Maliyet Aramasi

  Aynı şekilde, genel trendlere bakarsak; Saç, Burun, Göğüs, Karın estetikleri açısından; Asağıda görülmektedir ki diğer estetikler saçtan hayli fazladır.

  Sağlık Turizmi Estetik

  Sadece Göğüs:

  Sağlık Turizmi Göğüs
 • En son sağlık teknolojisine erişim: Hastaların tercihlerini yaparken onları etkileyen başka bir alanda teknolojidir. En son sağlık teknolojisine ülkesinde erişemeyen hastalar, fiyat ve seyahat ile ilgili diğer bileşenleri dikkate alarak bu konuda yüksek teknolojik erişimi olduklarına inandıkları ülkeleri seçiyorlar. Türkiye bu konuda Amerika, İngiltere, Almanya ve Malezya’dan sonra geliyor.
 • Uzmanlığa erişim: Doktorların alanlarındaki uzmanlıklarına inançta başka bir seçim nedeni.
 • Yasal Engeller: Bazı tedaviler bazı ülkelerde yasal nedenlerle sunulmuyor. Embriyo ile IVF gibi. Bunlarda bazen bir neden olabiliyor.
 • Turistik seyahat: Sağlık turizminde hastaların %65’e yakını bir tanıdık ya da refakatçi ile geliyor. Buda şehir seçiminde etkili oluyor. Ülkemizde İstanbul, Antalya, İzmir başta olmak üzere geniş bir coğrafya bu konuda çok şanslı.
 • Son Şans: Bazı hastalar başka ülkelerde ya da ülkelerindeki bulamadıkları tedavinin başka bir yerde olduğuna inandığında şehir, maliyet gibi bütün değerlendirmeleri bir yana bırakıp neresi olursa oraya gidiyor.

Euromonitor araştırmalarına göre sağlık turizmi dünya genelinde %4,1 artacak.

Çin dünyada en çok sağlık turizm seyahati üreten ülke konumuna gelecek. Bu nedenle Çin Halk Cumhuriyetinden gelecek hastalara karşı hazırlıklı olmak, dil, kültür, anlayış ve hizmet biçimi olarak onlara yakınlaşmak ileride Türkiye için Amerika ve Fransa’ya alternatif üretecek.

Bunun yansıra SPA ve Termal taleplerinde benzer oranlarda artacak.

Şimdi işin bu global taraflarını bir yana bırakıp sağlık turizmi yapmak isteyen hastaneler, klinikler, acenteler 2018 yılında neler yapmalılar bunlara bakalım:

Markalar Burada Büyür

Markalar Burada Büyür

Yurtdışı Reklamlarınız İçin Digizoom

Yurtdışı Reklamlarınız İçin Digizoom

Fark Yaratan Kampanyalar

Fark Yaratan Kampanyalar

 • Pazar Araştırması:Öncelikle pazarınızı bilin. Hangi ülkede hangi branşta ne kadar hasta var ne kadarı sağlık turizmine yatkın, fiyatlar ne durumda, sigorta sistemi ne durumda, eğer o ülkede pazarlama faaliyeti ya da ön tanı polikliniği açmak isterseniz kurallar ve rekabet ne durumda bunları bilmeden yola çıkmayın. Çünkü bu bilgiler olmadan kapıda hasta maliyetlerinizi bilemezsiniz.
 • Eğitimli bir sağlık turizmi ekibi kurun.Google ve Facebook’ta yaptığımız marketing çalışmalarından ya da diğer lead generation sistemlerinden gördüğümüz kadarıyla hastaların başvuru formlarının gercek hastaya dönüşme oranı iyi hastaneler ve acentelerde %8’lerde. Ancak kötülerinde %1’de bile değil. Örneğin estetik hastalarında bu 20 EUR ile 100 EUR arasında müşteri aksiyonu, 200 EUR ile 800 EUR arasında hasta başına pazarlama maliyeti oluşmakta. Aradaki olumluya doğru farkı oluşturanda çoğu zaman tecrübeli ve eğitimli bir ekip.
 • İyi ve farklı bir web sitesi:Web siteniz sizin satış elemanınızdır. Reklam ve diğer pazarlama maliyetlerini doğrudan etkilediği gibi hasta dönüşüm oranları da ciddi anlamda iyi ve özgün bir web sitesine bağlıdır. Web sitenizde:

  • Herkesin kullandığı, her yerde gördüğünüz benzer şablon yapılardan kaçının.
  • %100 mobil uyumlu, mobilde yönlendirmeleri ve erişimi düzgün bir web siteniz olsun. 125 sağlık turizmi müşterisi üzerinde yaptığımız incelemede gördük bu hastaların %78’i mobilden giriyor.
  • Özgün içerik kaliteli resimler kullanın. Eğer siz doktor, klinik, acente olarak bu işin üzerine eğilmez, konudan bihaber web programcılarına bu işi bırakırsanız sonuç hiçte beklediğiniz gibi olmayabilir. Kliniklerinize, hastanelerinizin görünümüne harcadığınız emeğin ve ilginin aynısını web sitesiniz için harcayın.
  • SEO gibi terimler iyidir ancak bu konuda gerçekçi olun, yeni bir sağlık sitesi eğer o konuda tek değilseniz SEO ile hemen yukarılara gelemez. Ancak bazı özellikler sitelerde reklam maliyetini düşürür, etkileşimi artırır ve bu da uzun donemde SEO’ya yansır.
  • Her sayfanın sonunda siteyi gezen hastadan ve ziyaretçiden nasıl bir aksiyon bekliyorsanız onu sorun. Buna Call-To-Action deniyor. Sizi arasınlar mı, yazın, form mu doldursunlar, form hemen altında gelsin.
  • Video konferans sistemleri ile ön danışma önerin. www.appear.in gibi teknolojilerle bunu hem güvenli hem de ücretsiz yapabilirsiniz. Bu dönüşüm oranlarını ciddi oranda artırır.
  • Referans Programları ve Birlikte Gelin gibi paketler oluşturun. Yani web sitenizde, özellikle estetik, SPA, termal gibi hastalar için ikinci kişi, üçüncü kişiler ile birlikte gelindiğinde ek indirimler önerin.
  • Web siteniz içerik olarak hastalığı anlatmaya, uzun uzun tartışmaya, tedavinin yan etkilerini tartışmaya yönelmesin. Artık bu bilgiler hemen hemen herkes tarafından az ya da çok duyulmuş bilinen konular. Bu konuda araştırma yapanlarla vakit kaybetmesin siteniz, onlar için bir sürü referans sitesi zaten mevut.
  • Basit bir estetik sitesi için Woocommerce e-ticaret altyapısı kullanan programcılar var. Uzak durun. Bunlar sizi sınırlayan, zorlayan ve gelişime kapalı yatırımlardır. Mümkünse PHP, HTML5 sayfalar tercih edin.
  • Asla, ama asla otomatik çeviri yapan siteler kurmayın. Konuda uzman birisi ana dilinde yazsın. Unutmayın, İngilizceden İspanyolca ve Fransızcaya Google Translate kullanarak başarı oranı genel konuşma için %98 iken tıpta %70’lerde kalmaktadır. Daha da önemlisi Türkçeden bu dillere %40’lar seviyesindedir. Az olsun ama düzgün olsun.

 • Doktorlarınızı öne çıkarın:Doktorlarınız sosyal medyada etkin olsunlar, tıbbi çözüm önermeseler bile sorunları dinlesinler. Etkileşimleri olsun. Özellikle Youtube videoları olsun ve bunlar mutlaka İngilizce gibi en az bir alt yazı olsun.
 • Etkin Pazarlama:İster çok bilinen bir hastane, klinik, doktor, acente olun isterseniz yeni başlayın, aramaların %97’si Google’dan başlıyor ve bu da reklam demek. Marka bilinirliği olanlar daha çok tıklama, daha uygun fiyata tıklama ve daha iyi dönüşüm alırlar. Bu da marka reklamları ile olur. Ancak öyle ya da böyle hedef ülke ve branşta arama sayısına ve hedeflerinize göre uygun oranda bütçe ayırın ve sağlık turizmi konusunda uzman bir ajans ile çalışın. Çünkü ne su satıyorsunuz, ne de elektrikçi, tesisatçı hizmeti veriyorsunuz. Sağlık sattığınız için konuda dikey uzmanlık, yabancı dil, hedef ülkeyi bilmek, doğru stratejiyi bilmek çok önemli ve bunları bilen ajanslaralar çalışmak size zaman ve para kazandırır. Hiçbir şey reklamla başlamaz ve reklamla bitmez. Pazarlama bir bütündür. İyi bir ekip, iyi bir web sitesi, iyi bir ajans ve iyi bir tedavi ve ağırlama süreci gerekir.
 • Ağırlama Ekibi:Sağlık turizmi hastaları her gün kapınıza gelen hastalardan farklıdır. Güvenlik, seyahat, barınma, rehberlik ihtiyaçları vardır. Bunları karşılamak için ekibiniz yoksa bu isleri yapan bir firma ile calipsin. İleriki yıllarda bu konuda uzmanlaşmış şirketler oluşacak ve birkaç doktor, hastane, klinik bu şirketler anlaşarak bu hizmetleri outsource edeceklerdir.
 • Doğru Pazarlama Bütçesi:Sağlık turizmi pahalı bir iştir. Teşvik var diye sağlık turizmine girilmez. Doğru branşta, doğru ülkede doğru bütçe ile başlamazsanız yarım yapılmış piramitler gibi olur büyük bütçe harcanıp tam bitecekken ve piramit ortay çıkacakken bütçe biter ya da sizin umudunuz biter ve az bir emekle daha piramit olacakken bir garabete döner. Hedef belirlemek, doğru bütçelemek, iyi bir planlama ve uygun bir strateji, bunları doğru işletmek temel amaç olmalıdır.
Sağlık Turizminiz Burada Büyür

Markalar Burada Büyür

Yurtdışı Reklamlarınız İçin Digizoom

Yurtdışı Reklamlarınız İçin Digizoom

Fark Yaratan Kampanyalar

Fark Yaratan Kampanyalar

Digizoom'la iletişime geçtiğiniz zaman, web siteniz, şu anki marka bilinirliğiniz, branşlarınız ve bütçenize göre size en uygun stratejiyi planlayıp uyguluyoruz. Digizoom Google ve Facebook reklamları ile sizi hastalara ulaştırır.

Sağlık Turizmi İçin:

 • Çok dilli ve çok kanallı kampanyalar yürütüyoruz.
 • Uzun yıllara dayanan tecrübemizle ilk günden sonuç almanızı sağlıyoruz.
 • Şeffaf ve canlı raporlama seçeneği sunuyoruz.
 • Teşvik sistemine uygun faturalama ve raporlama yapıyoruz. Digizoom'a ödeyeceğiniz danışmanlık ve reklam servis ücretleri %60 oranında devlet teşviği kapsamındadır.

Sağlık Turizminde 2018 Trendleri ve Dijital Varlığınız Bilgi ve Başvuru Formu

Öncelikle, eğer görmediyseniz Sorular ve Cevaplarla E-İhracat sayfamıza göz atmanızı öneririz.

Size elimizden geldiğince hızlı ve detaylı bilgi vermeyi çok isteriz. Sizde mesajınızda ne yapmak istediğinizi, nerelerde yapmak istediğinizi, varsa web sitenizi, şu an reklam çalışması yapıp yapmadığınız gibi detayları lütfen yazınız. Eğer web siteniz yoksa ürün ya da hizmetinizi, nerede yaptığınızı belirtiniz.

Sağlık Turizmi Reklamları

Yurtdışında Pazarlama

Sağlık Turizmi reklamları özel bir uzmanlık, sağlık sektörü bilgisi, ülkelerdeki mevzuata dair bilgi ile birlikte yüksek maliyetleri minimize edecek ve doğrudan tedavi arayan hastalara yönelik reklam stratejisi üreten doğru bir reklam kurulumu gerekmektedir. Digizoom olarak büyük hastaneler, klinikler, doktorlar için uzun yıllardır Saç Ekimi, Tün Bebek, Estetik Tedaviler, Diş Tedavileri, Kanser Tedavileri, Cilt Tedavileri, Ortopedik Tedaviler gibi tıbbı birçok branşın reklamlarını yapmaktayız.

Sağlık Turizmi

Mobile Apps

Hangi Ülkede Ne Yapmak Gerekir?

Her ülkenin bir tüketim ve servis – hizmet alma alışkanlığı vardır. Ayni şekilde her dilin de bir ifade bicimi vardır. Her ülkenin ihtiyaçları ve oranları farklıdır. Bunların çok detaylı analizleri için Digizoom ile irtibata geçebilirsiniz.

Ülkeler Raporu

Google AdWords

Google Teknolojileri

Social Media Ads

Sosyal Medya Teknolojileri

Sosyal medya da reklam mı vermek istiyorsunuz? Digizoom ‘un olağan üstü sosyal medya çözümlerine hemen göz atın.